MPTR30V090
Mfr.Part #
MPTR30V090
Manufacturer
Meritek
Package/Case
Datasheet
MPTR30V090
Description
PTC RESET FUSE 30V 0.9A RADIAL
Stock
4000
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
900 mA
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
1.8 A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
70 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
220 mOhms
Thickness (Max) :
Time to Trip :
5.9 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
30V